
V akom veku sa najčastejšie diagnostikuje DMO?
DMO sa diagnostikuje v 12. mesiaci veku dieťaťa. Dovtedy sa vyjadrujeme v zmysle centrálnej tonusovej a koordinačnej poruchy. Je potrebné všímať si prejavy dieťaťa ihneď po narodení, obzvlášť, ak patríte do skupiny matiek, ktorých sa týkajú varovné signály. Čakanie na vyšetrenia u odborníkov, kým sa u dieťaťa prejavia očividné znaky zaostávania, vedie k nenapraviteľnej strate času.
Dá sa poškodenie mozgu u novorodenca vyliečiť?
Záleží na rozsahu a mieste poškodenia mozgu. Dá sa využiť jeho plasticita a adaptačné mechanizmy mozgu, čo znamená, že nepostihnuté štruktúry preberajú funkciu namiesto poškodených a tak sa pohybové aj psychické funkcie môžu zlepšiť a niektoré aj upraviť.
Aké znaky si mám u dieťaťa všímať ihneď po narodení?
Typickými prejavmi krátko po narodení sú problémy pri saní, prehĺtaní, slabý alebo veľmi prenikavý plač, príliš uvoľnené telo, „visiace“ telo alebo naopak veľká stuhnutosť svalov a kĺbov a v neposlednom rade aj zaostávanie pohybového a psychického vývoja a vývoja zmyslových funkcií (zrak, sluch).
Kedy je potrebné navštíviť odborníka?
Pri spozorovaní akýchkoľvek abnormalít je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Uisťovanie sa, že dieťa je len lenivé môže stáť drahocenný čas, ktorý sa už nikdy nedá vrátiť späť. Nebojte sa navštíviť aj viacerých odborníkov, zdravie Vášho dieťaťa je predsa to najdôležitejšie.
Je potrebné ísť s deťmi, ktoré majú DMO, na operáciu?
Pre deti trpiace poškodením mozgu je najúčinnejšou metódou na zlepšenie ich stavu veľmi intenzívna a dlhodobá rehabilitácia. Existujú aj možnosti operácie pri niektorých ortopedických deformitách, k tomu sa však vyjadruje vždy kompetentný odborník, špecialista.
Musia aj deti, ktoré majú problém s chôdzou alebo nechodia vôbec, nosiť ortézy a ortopedické topánky?
Je potrebné riadiť sa pokynmi odborníkov (lekárov, fyzioterapeutov), aby dieťa bolo stavané na nohy vo vhodnom vývojovom období, ktoré rodičia sami nedokážu posúdiť. Vertikálna poloha (poloha v stoji) je dôležitá na vnímanie vnemov tzv. propriocepcie. Ortézy a ortopedické topánky taktiež posúdi odborník – ortopéd a protetik.
Je dobré navštíviť hyperbarickú komoru, ako to pomáha pri rehabilitácii?
Hyperbarická oxygenoterapia je moderná metóda, ktorá pomáha zásobovať mozog zvýšeným objemom kyslíka. Na to, aby sa mozgové bunky mohli správne vyvíjať, je pre deti s asfyxiou mozgu kyslík mimoriadne dôležitý. Správny spôsob rehabilitácie v kombinácii s pobytom v hyperbarickej komore priaznivo vplývajú na dosahované výsledky.
Prečo má dieťa jednu nohu kratšiu (rozdiel relatívnej dĺžky nôh)?
Relatívna dĺžka nôh je spôsobená zle vyvinutou šikmou panvou, stavom po úraze, prípadne vrodenou poruchou chrbtice a bedrových kĺbov. Tento problém sa dá intenzívnou rehabilitáciou rozcvičiť a tak je možné existujúci rozdiel zmenšiť. Vždy je nevyhnutná konzultácia s ortopédom.
Je vhodné užívať nejaké lieky na podporu mozgovej činnosti?
V určitých prípadoch sa odporúča užívať lieky na podporu mozgovej činnosti, pretože pomáhajú pacientovi koncentrovať sa, znižujú únavu, podporujú pamäť a celkový kognitívny výkon. Neurológ musí odporučiť, ktorý liek je pre vaše dieťa najvhodnejší a či je vhodné ho užívať.
Je možné a vhodné pichať deťom botox?
Aplikácia botulotoxínu je doplňujúca metóda na prechodné zníženie spasticity svalstva. Jej vhodnosť doporučí odborník, detský neurológ.