
Včasný screening
Screening zameraný na neuromotorický vývoj je základným predpokladom včasného zachytenia detí s centrálnym postihnutím. Deti s netypickými pohybovými prejavmi sú zahrnuté do klinickej jednotky s názvom centrálna koordinačná a tonusová porucha (CKP, CTP). Dôležité je, že CKP a CTP ešte neznamená, že u dieťaťa sa detská mozgová obrna (DMO) aj vyvinie.

Sledovanie dieťaťa
Vzhľadom k tomu, že plný klinický obraz DMO sa vyvinie zväčša až po niekoľkých mesiacoch, je pomerne náročné stanoviť diagnózu hneď po narodení. Je preto nevyhnutné vývoj dieťaťa sledovať, konzultovať ho s odborníkmi a v prípade jeho zaradenia do kategórie rizikových detí poskytnúť mu odbornú starostlivosť od prvého dňa, kedy bol patologický vývoj zistený. Na stanovenie správnej diagnózy nestačí len jedno vyšetrenie, spravidla ide o spojenie viacerých.

Vyšetrenia
Odborný lekár podľa potreby navrhuje neurologické vyšetrenia, indikujú sa pomocné metódy (cielený metabolický screening, neurofyziologické vyšetrenia, sonografia, či iné zobrazovacie vyšetrenia – CT, MR, genetické, príp. ďalšie vyšetrenia). Stanovenie porúch motorických funkcií by malo byť uskutočnené čo najskôr.
Malé deti je potrebné pri odhalení chýb vyšetriť aj viackrát za sebou s odstupom pár mesiacov na základe lekárskych odporúčaní. V rámci opakovaných prehliadok je nutné sledovať, či sa odchýlky od vývoja prejavujú trvale. V tomto smere je spolupráca s odborníkmi a aktivita rodiny nesmierne dôležitá.

Ďalšia starostlivosť
Pre určenie smeru prípadnej ďalšej rehabilitácie je nutné odborne posúdiť, či má varovný príznak v správaní sa dieťaťa charakter patologický alebo môže byť hodnotený ako variant jeho individuálneho vývoja. Každé dieťa je totiž jedinečné a jeho vývoj preto nemožno vždy presne posudzovať podľa tabuliek.
Rovnako nevyhnutné je sledovať, či časom deficit vzniknutých vývojových zmien narastá, alebo naopak, je tendencia k zmenšovaniu a vytrácaniu pozorovaných zmien.