Logopédia a rozvoj reči
počas rehabilitácie v ADELI Medical Centre
počas rehabilitácie v ADELI Medical Centre
Klinická logopédia v ADELI sa venuje možnostiam zlepšeniam komunikácie, vnímania, rečových subsystémov (sanie, žuvanie, prehĺtanie, reč), pohybu rečových orgánov. Primárne sa zameriavame na rozvíjanie a posilňovanie predrečových schopností, vývinu reči, ale zároveň aj správnemu spôsobu a technikám prijímania potravy. Individuálne pristupujeme ku každému dieťatku, vhodne/optimálne kombinujeme špecifické metódy a techniky intraorálnej, orofaciálnej stimulácie doplnené podpornými technikami bazálnej stimulácie.
Bez adekvátneho pohybu jazyka a mäkkých častí ústnej dutiny môže byť dieťa priamo ohrozené na živote v dôsledku vážnych problémov pri jedení.
Spozornieme, keď si všimneme odchýlky, tzv. varovné signály vymenované na začiatku textu. Snažíme sa dieťaťu umožniť zlepšenie funkčnosti svalových skupín tváre a následne schopnosť vnímať tieto oblasti komplexnejšie.
Pre rozvoj osobnosti dieťaťa je najcitlivejšie obdobie raného detstva. Rozvoj jednotlivých oblastí psychomotorického vývinu sa rozvíja postupne so vzájomnou podporou – ak stimulujeme a zdokonaľujeme jednu oblasť, podporujeme vo vývoji aj inú.
Vývin reči je zložitý proces, na ktorom participujú viaceré faktory: senzorické, motorické, ako i sociálne prostredie. Reč detí s neurologickou diagnózou je ovplyvnená už v začiatočných fázach jeho vývinu. V popredí sú problémy s dýchaním, saním, prehĺtaním. Zaostávajú aj orálne reflexy alebo, naopak, niektoré pretrvávajú aj v období, kedy by už mali vymiznúť. Mnohé deti tak majú problémy s prijímaním a spracovaním potravy. To znamená, že im chýbajú koordinované pohyby jazyka, pier a sánky. Z tohto dôvodu je narušená základná funkcia úst, ako je žuvanie, hryzenie, pitie, prehĺtanie vlastných slín. Následne dochádza k vývinu nesprávnych pohybových vzorov v celej orofaciálnej (ústno-tvárovej) oblasti. Bez zvládnutia týchto základných zručností sa dieťa veľmi ťažko naučí rozprávať. Z toho dôvodu je interdisciplinárna spolupráca neurológa, pediatra, fyzioterapeuta, logopéda a samozrejme aj rodiča nevyhnutná.
Úspešnosť a prognóza terapie závisí predovšetkým na jej včasnom začatí a spolupráci s rodičmi.
Stránka je momentálne v štádiu príprav. Ďakujeme za pochopenie.