Čo sa naučíte
počas rehabilitácie ADELI BabyMed
počas rehabilitácie ADELI BabyMed
Keďže rodičom detí postihnutých motorickou poruchou často chýba zdroj informácií, ktorý by im pomohol pochopiť, čo robiť v prípade, že ich dieťa pohybovo zaostáva za rovesníkmi, naši odborníci Vám v tomto smere pomôžu. Jednou z našich spoločných snáh je rozvinúť pohybové schopnosti Vášho dieťaťa a preto s ním budeme efektívne komunikovať cez jeho pohyby. Disponujeme špeciálnymi rehabilitačnými postupmi s technikami určenými pre nízku vekovú kategóriu, vďaka ktorým dochádza k úprave celodennej aktivity dieťaťa. Prinášame postupy cvičení, ktoré prebúdzajú v mozgu nové pohybové vzorce správania a ovplyvňujú veľmi dôležité najvyššie uložené motorické centrá. Účinnou rehabilitáciou vplývame na zmenu polohy ťažiska tela a jeho celkovú rovnováhu. Intenzívnym cvičením včleňujeme jednotlivé svaly do procesu pohybového vývoja, čím účinne ovplyvňujeme polohy jednotlivých častí tela. Polohu tela a pohyb jednotlivých jeho častí provokujeme aj reflexne.
Pomôžeme Vám naučiť sa a zvládnuť súbor terapeutických techník zaobchádzania s dieťaťom, tzv. handling. Pri ňom Vám poradíme, ako dieťa zdvíhať, nosiť, polohovať, kde sa dieťaťa dotýkať a kde nechať voľnosť pohybu, ako i to, aké polohy dieťatku počas dňa ponúkať na hru.
Ukážeme Vám, ako s dieťaťom manipulovať pri bežných činnostiach. Zistíte, aký veľký význam má spôsob, akým dieťatko beriete do náručia a ukladáte na podložku.
Správne nastavenými polohovými stimuláciami účinne upravujeme svalové napätie. Predvedieme Vám, ako správne nosenie na rukách podporuje vlastné držanie tela a zlepšuje stav jeho svalového napätia. Tak pochopíte, ako od správneho držania tela závisí schopnosť urobiť cielený pohyb.
Naučíme Vás, že rovnako dôležité je venovať pozornosť každej polohe, v ktorej Vaše dieťa zotrváva dlhšie ako dve minúty – okrem správnych pohybov, ktoré s ním robíte, si totiž zvyká aj na nesprávne a neprirodzené manipulovanie so svojim telom, ak k takému dochádza. Pomôžete mu, keď ho „prepolohujete“ tak, že sa zmierni nevhodné napätie svalov. V dobrej pozícii môže samo trénovať želaný pohyb.
Poradíme Vám, ako dôležité je vždy začať známou (zvládnutou) polohou a až postupne pokračovať v ďalšej. Návodom a spoločným opakovaním, ako prejsť do doteraz neznámej polohy, sa dieťa naučí, ako môže pohyb vykonať samo.
Odporučíme Vám, ako je cvičenie potrebné dávkovať podľa reakcií dieťaťa. Pravidelne zaťažujte jeho svalový systém, ale nevyčerpávajte ho nadmerne. Umenie zaťažovať a nepreťažovať je základom kvalitnej fyzioterapie.
Upokojíme Vás, ak máte obavy, či s dieťatkom dobre manipulujete, pretože platí: akýkoľvek pohyb je lepší, ako žiadny pohyb!
Ak si nie ste istí, či pohyb vykonávate správne, riaďte sa vlastnou intuíciou a pocitom. Napätie pohybujúcej sa časti tela Vám veľa napovie.
Dáme Vám tipy, ako motiváciu Vášho dieťaťa pri opakovaní cvikov podporíte rytmickou básničkou, či pesničkou.
Podstatné je pochopenie, že Vaše dieťa vníma podnety z okolia trochu inak, ako všetci ostatní. Zmysly Vášho dieťaťa je potrebné dôkladne vyšetriť. Keď porozumiete, ako vidí, počuje a vníma Vaše dotyky, láskyplná pomoc pri zvládaní úmyselných pohybov mu pomôže pohybovo dozrieť. Buďte trpezlivý.
Stránka je momentálne v štádiu príprav. Ďakujeme za pochopenie.